Начало На преден план Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти
7057
България

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).

| 12 Ноември 2024, 14:50 ч.
Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти
Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти
Снимка © Благой Кирилов / БТА (ЕВ)

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Таксиметрови шофьори от цялата страна излизат на масов протест в утрешния ден, за да изразят за пореден път недоволството си от значителното поскъпване на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", съобщиха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ).

"В тридесет града по едно и също време ще има протести. Наистина движението в цялата страна ще е много затруднено", каза Володя Домашенко, съпредседател на НАЗПТВ. 

По негови думи Асоциацията на застрахователите в България е излязла със становище по въпроса, в което се посочва, че таксиметровите водачи са участвали 25 пъти повече от обикновените коли в пътнотранспортни произшествия (ПТП). "Когато има ПТП, информацията в КАТ е, че участва такси. Там обаче не се конкретизира дали таксито е потърпевш или причинител на ПТП-то", допълни Домашенко. 

В Пловдив ше

Как без ток и вода и ще развиваваме селата и ще връщаме младите хора в тях, попитаха на пресконференция в Кюстендил кметът на село Рашка Гращица, община Невестино, Светослав Сухарски и Елена Начева, която стопанисва детски лагер в невестинското село Смоличано.

Двамата разказаха, че от няколко седмици електричеството в населените места в общината постоянно спира, а при първия сняг през миналата седмица местните са били без ток в продължение на четири денонощия. "Имаме млади семейства с деца, имаме възрастни хора с придружители, но никой не се интересува как се справят тези хора", каза Елена Начева. "Всички говорим за развиване на селските райони - как ще ги развием тия селски райони като ние нямаме елементарни условия на живот", допълни още тя.

"Електричеството спира при лек снеговалеж, за часове. От десетина дни насам ежедневно стават прекъсвания, за по 30 пъти дневно.

Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват  „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи

Таксиметрови шофьори от Смолян излязоха на протест срещу поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност". С автошествие по улиците на града те се присъединиха към националния протест на работещите в бранша, който днес се провежда в големите градове на страната.

Ние сме категорично против драстичното завишение на застраховките "Гражданска отговорност", още повече с мотив, че ние сме шофьорите, които правим най-много произшествия, каза Захари Костадинов - един от организаторите на протеста в Смолян. Той посочи, че до момента са плащали около 200 лева и малко над тази сума „Гражданска отговорност“, а сега увеличението е от 50 до 1150%. „Някои колеги споделиха, че застраховките им с новите цени излизат около 3000 лева“, допълни Костадинов.

Днешният протест на таксиметровите шофьори е мирен, но те се заканиха, че ако не бъдат чути, ще предприема

МРРБ очаква язовирите да започнат да се пълнят през предстоящия зимен и пролетен сезон, стана известно от думите на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Тя отново подчерта, че към момента няма предпоставки за криза с питейната вода в област Бургас. Коритарова пристигна в Бургас за среща с кметовете на общини, на която ще бъдат обсъдени проблеми с водопреносната инфраструктура. Целта е да бъдат набелязани конкретни краткосрочни мерки, така че да се избегнат бъдещи проблеми с липсата на вода. 

Министърът отбеляза, че основните мерки, които трябва да бъдат предприети, са ремонти на критичната инфраструктура във ВиК сектора, което да ограничи загубите на питейна вода. На второ място е включването на двата буферни язовира “Порой“ и “Ахелой“ към областната ВиК мрежа, както и въвеждането в експлоатация на преч

Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Според нея трудности пред журналистите и медиите са свързани с промените в бизнес моделите, новите форми на комуникация, които носят социалните медии и „повсеместната и много ясно изразена тенденция към политизация в общественото мнение“.

„Много често ние ставаме свидетели не само в България, но и в международен контекст, на опити за заличаване на тази мисия на медиите – да бъдат куче пазач на демокрацията. А пък вече в български условия това, което нас ни безпокои е, че виждаме големи успехи в това поле, в опитите за ограничаване на журналистическата свобода. И то точно когато тя засяга сериозни политически и бизнес интереси и точно когато тя е направена по възможно най-професионалния и възможно най-добрия начин“, каза Недева. 

Мисля, че тези седем точки, които чухме от генералния директор на , могат идеално да се послужат като един манифест за действие в самото наше медийно поле, отбеляза тя. По време на откриването на дискусията по-рано днес генералният директор Кирил Вълчев обясни, че сътрудничеството между медиите в България би довело до практически резултати от голям обществен интерес. По думите му те са свързани с възстановяване на лидерските политически дебати, възстановяване на класическите интервюта с политическите лидери, възстановяване на пресконференциите, възстановяване на дистанцията между журналисти и политици, възстановяване на цитирането на източници, възстановяване на цитирането между медиите и възстановяване на подкрепата между медиите, когато журналисти стават обект на агресия заради работата си.

За съжаление, с болка констатираме, че като че ли у нас журналистическата солидарност не е на това ниво, на което би трябвало да бъде – отстоявайки не просто обществени и журналистически ценности, а и отстоявайки правото на журналиста да бъде защитен, обясни по време на панела председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ) Снежана Тодорова.

Тя отбеляза, че за СБЖ винаги е било най-важна защитата на правата на журналистите. За нас тя е неразривно свързана със свободата на медиите, каза Снежана Тодорова.

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Лек автомобил е изгорял на пътя Шумен- Силистра, близо до разклона за Хитрино, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигнал за произшествието е подаден вчера в 8:44 часа. Пристигналите на мястото огнеборци заварили пожар в лек автомобил „Рено Талисман“ с турска регистрация и установили, че водачът не е пострадал, посочват от пресцентъра.    

Оттам уточняват, че пламъците са тръгнали по време на движение, вероятно след късо съединение.  

На четири сигнала за произшествия са реагирали дежурните противопожарни и спасителни екипи в Шуменско през изминалото денонощие. Ликвидирани са пожари в комин на жилище на ул.“ Ружа Тенева- Северина“ в Шумен и в отпадъци на ул.“ Акация“ в града. Приет е и сигнал за горяща къща на ул.“ Христо Ботев“ в Шумен, но след пристигане на

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Адвокатска клетва от 1933 г., полагана при встъпване в длъжност, бе сред архивните документи, които членовете на Адвокатската колегия в Ямбол прелистиха в днешния празничен Ден на българската адвокатура. Откритите досиета от началото на миналия век ще бъдат предадени на Държавен архив – Ямбол, съобщи председателят колегията Атласка Данкова.

„Обещавам се и се кълна в името на Всемогъщия и Всезнающия Бог да изпълнявам съвестно длъжностите си като адвокат, да се показвам достоен за необходимите за професията доверие и уважение чрез моето поведение при нейното упражнение и извън него и да не нарушавам уважението към съдилищата и властите, като помня, че за всичко това ще бъда длъжен да давам отчет през закона и пред Бога и Страшния негов съд. Заклех се.” Това гласи клетвата, полагана от новоприети членове на Адвокатска колегия – Ямбол, открита в до

Таксиметровите шофьори от четирите фирми в Ловеч излязоха на протест. Те преминаваха през града в колона и с надути клаксони в продължение на час. Недоволството на таксиметровите водачи е породено от поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Тройно по-скъпи са застраховките. Това ще доведе до увеличение на цените за клиентите“, каза Стоян Колев, който до момента е плащал 260 лева за застраховка, а сега ще му струва над 700.

Протестиращите посочиха, че недоволството е насочено към цялата държава. В Ловеч тарифата на таксиметровите услуги е фиксирана, независимо от изминалото разстояние. Водачите на таксита обаче са заканиха, че ако не им намалят цените на застраховките, ще взимат от клиентите толкова, колкото покаже апаратът.

„Това увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ е напъ

Тя представи някои предложения за законодателни промени на Съюза на българските журналисти. „Основните положения са за защита на журналистическия труд чрез колективно договаряне и членство в синдикат“, посочи Тодорова. Друго предложение е свързано с държавно финансиране на медиите, осъществявано чрез фонд „Защита на медийната среда“. Предложение за промени СБЖ има още по отношение на Наказателния кодекс – за защита на журналисти от вербални, физически и други посегателства. 

Насърчаването на колективното договаряне, включително и в медиите, е европейска практика, каза още председателят на Управителния съвет на СБЖ.

„Живеем в сложни времена, сложна политическа обстановка. Когато времената са сложни, хората се ориентират към инвестиция в най-важните неща, които са заплашени по някакъв начин. Смятам, че между тези важни неща непременно трябва да подчертаем върховенството на правото, независимостта на медиите, възможностите за граждански контрол върху властта“, отбеляза проф. Нели Огнянова от Комисията за журналистическа етика.

Тя посочи, че не всяко слово е защитено, като това е регламентирано в различни правни системи. Така е според практиката на Европейския съд за правата на човека, обясни проф. Огнянова.

„Европейският съд за правата на човека напомня в пет дела, че журналистите имат отговорности. Тези отговорности трябва да бъдат спазвани. Така че правна защита има само отговорната журналистика. Журналистиката, която съобразява етични стандарти“, коментира тя.

По думите на проф. Огнянова Комисията за журналистическа етика многократно се е занимавала със стандарти и се е произнасяла по отношения между водещи, журналисти и участници, гости политици в едно студио. „Основното, което може да се извлече като стандарт от решенията на комисията, е принципът за критична дистанция. Да, гостите в студиото имат свобода на изразяване, но те не могат да говорят безкритично радвайки се на свободата да говорят каквото си пожелаят без оглед на съответствието с фактите“, каза тя. Според нея идеята за критична дистанция се отнася и към критиците на властта. 

„В България действа медиен закон, който навършва 26 години. Има експанзия на регулацията действително“, отбеляза проф. Нели Огнянова. Допълни, че идва нова парадигма. 

Според нея дефицитите, по които държавите трябва да работят, са очертани в регламента за свободата на медиите на Европейския съюз. Проф. Огнянова отбеляза, че 8 ноември е бил срокът, в който държавите членки е трябвало да приложат една от разпоредбите от регламента - да създадат рамкови условия за достъп до качествена журналистика.

„Защитата на права, защитата в случая на дадена свобода, защитата на демокрацията е усилие на всекидневна база. Нещо, за което ние трябва постоянно да повтаряме най-вече на младите, за които много неща са дадености. С огромния опит и експертиза, който притежават представителите на обществените медии, с компетентността на академичната общност, разбира се и най-вече с енергията на младите последователи, на тези, които ние се опитваме да обучаваме, съм сигурен, че тази тема ще бъде постоянно поставяна на дневен ред. Тя ще бъде постоянно под светлините на прожекторите“, посочи Росен Стоянов от департамент „Медии и комуникация“ в Нов български университет (НБУ)

Според него работещата гилдия е онова, което ще даде отпор. Нужно е на различни нива да не цензурираме, но да не даваме трибуна на езика на омразата, допълни той.

Според Господин Йовчев – главен оперативен директор в „Би Ти Ви медия груп“, е необходима държавна политика в областта на защита на свободата на словото. „България е една от малкото държави-членки на ЕС, която не е изпълнила нито една от препоръките, включени в препоръката на Европейската комисия за гарантирането на защитата, сигурността и овластяването на журналистите и другите медийни специалисти в Европейския съюз. И това е само една симптоматика“, обясни той.

По думите му защитата на журналистиката и свободата на словото се превръщат в акцент на правото на Европейския съюз. „Смятам, че ние всички дължим на всички достойни журналисти в България да повдигаме тези въпроси системно така, че да има ясни резултати от нашите дискусии, а не просто да остават на полето на говоренето или академичността. И двете са важни, но практическите резултати са тези, които всъщност трябва да се стремим да постигнем, за да се промени средата“, добави той.

Къдринка Къдринова, която е член на Съвета за електронни медии (СЕМ), обясни, че според нея държавното или публичното финансиране е инструмент, който не е използван достатъчно. Активна трябва да бъде българската държава, разбира се, в използването му, смята тя.

Модератор на панела беше изпълняващата длъжността председател на СЕМ д-р Симона Велева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 кило ...
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав ...
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, но за хората, които извършват престъпна дейност - контролът ще си остане. Това каза пред журналисти главен комисар А ...
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкез ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
Тикер в 04:00 ч.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния ...
Начало На преден план
7057
България

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).

| 12 Ноември 2024, 14:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти
Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката бяха тема на дискусия с участието на медийни експерти
Снимка © Благой Кирилов / БТА (ЕВ)

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Таксиметрови шофьори от цялата страна излизат на масов протест в утрешния ден, за да изразят за пореден път недоволството си от значителното поскъпване на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", съобщиха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи (НАЗПТВ).

"В тридесет града по едно и също време ще има протести. Наистина движението в цялата страна ще е много затруднено", каза Володя Домашенко, съпредседател на НАЗПТВ. 

По негови думи Асоциацията на застрахователите в България е излязла със становище по въпроса, в което се посочва, че таксиметровите водачи са участвали 25 пъти повече от обикновените коли в пътнотранспортни произшествия (ПТП). "Когато има ПТП, информацията в КАТ е, че участва такси. Там обаче не се конкретизира дали таксито е потърпевш или причинител на ПТП-то", допълни Домашенко. 

В Пловдив ше

Как без ток и вода и ще развиваваме селата и ще връщаме младите хора в тях, попитаха на пресконференция в Кюстендил кметът на село Рашка Гращица, община Невестино, Светослав Сухарски и Елена Начева, която стопанисва детски лагер в невестинското село Смоличано.

Двамата разказаха, че от няколко седмици електричеството в населените места в общината постоянно спира, а при първия сняг през миналата седмица местните са били без ток в продължение на четири денонощия. "Имаме млади семейства с деца, имаме възрастни хора с придружители, но никой не се интересува как се справят тези хора", каза Елена Начева. "Всички говорим за развиване на селските райони - как ще ги развием тия селски райони като ние нямаме елементарни условия на живот", допълни още тя.

"Електричеството спира при лек снеговалеж, за часове. От десетина дни насам ежедневно стават прекъсвания, за по 30 пъти дневно.

Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват  „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи

Таксиметрови шофьори от Смолян излязоха на протест срещу поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност". С автошествие по улиците на града те се присъединиха към националния протест на работещите в бранша, който днес се провежда в големите градове на страната.

Ние сме категорично против драстичното завишение на застраховките "Гражданска отговорност", още повече с мотив, че ние сме шофьорите, които правим най-много произшествия, каза Захари Костадинов - един от организаторите на протеста в Смолян. Той посочи, че до момента са плащали около 200 лева и малко над тази сума „Гражданска отговорност“, а сега увеличението е от 50 до 1150%. „Някои колеги споделиха, че застраховките им с новите цени излизат около 3000 лева“, допълни Костадинов.

Днешният протест на таксиметровите шофьори е мирен, но те се заканиха, че ако не бъдат чути, ще предприема

МРРБ очаква язовирите да започнат да се пълнят през предстоящия зимен и пролетен сезон, стана известно от думите на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Тя отново подчерта, че към момента няма предпоставки за криза с питейната вода в област Бургас. Коритарова пристигна в Бургас за среща с кметовете на общини, на която ще бъдат обсъдени проблеми с водопреносната инфраструктура. Целта е да бъдат набелязани конкретни краткосрочни мерки, така че да се избегнат бъдещи проблеми с липсата на вода. 

Министърът отбеляза, че основните мерки, които трябва да бъдат предприети, са ремонти на критичната инфраструктура във ВиК сектора, което да ограничи загубите на питейна вода. На второ място е включването на двата буферни язовира “Порой“ и “Ахелой“ към областната ВиК мрежа, както и въвеждането в експлоатация на преч

Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Според нея трудности пред журналистите и медиите са свързани с промените в бизнес моделите, новите форми на комуникация, които носят социалните медии и „повсеместната и много ясно изразена тенденция към политизация в общественото мнение“.

„Много често ние ставаме свидетели не само в България, но и в международен контекст, на опити за заличаване на тази мисия на медиите – да бъдат куче пазач на демокрацията. А пък вече в български условия това, което нас ни безпокои е, че виждаме големи успехи в това поле, в опитите за ограничаване на журналистическата свобода. И то точно когато тя засяга сериозни политически и бизнес интереси и точно когато тя е направена по възможно най-професионалния и възможно най-добрия начин“, каза Недева. 

Мисля, че тези седем точки, които чухме от генералния директор на , могат идеално да се послужат като един манифест за действие в самото наше медийно поле, отбеляза тя. По време на откриването на дискусията по-рано днес генералният директор Кирил Вълчев обясни, че сътрудничеството между медиите в България би довело до практически резултати от голям обществен интерес. По думите му те са свързани с възстановяване на лидерските политически дебати, възстановяване на класическите интервюта с политическите лидери, възстановяване на пресконференциите, възстановяване на дистанцията между журналисти и политици, възстановяване на цитирането на източници, възстановяване на цитирането между медиите и възстановяване на подкрепата между медиите, когато журналисти стават обект на агресия заради работата си.

За съжаление, с болка констатираме, че като че ли у нас журналистическата солидарност не е на това ниво, на което би трябвало да бъде – отстоявайки не просто обществени и журналистически ценности, а и отстоявайки правото на журналиста да бъде защитен, обясни по време на панела председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ) Снежана Тодорова.

Тя отбеляза, че за СБЖ винаги е било най-важна защитата на правата на журналистите. За нас тя е неразривно свързана със свободата на медиите, каза Снежана Тодорова.

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Лек автомобил е изгорял на пътя Шумен- Силистра, близо до разклона за Хитрино, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигнал за произшествието е подаден вчера в 8:44 часа. Пристигналите на мястото огнеборци заварили пожар в лек автомобил „Рено Талисман“ с турска регистрация и установили, че водачът не е пострадал, посочват от пресцентъра.    

Оттам уточняват, че пламъците са тръгнали по време на движение, вероятно след късо съединение.  

На четири сигнала за произшествия са реагирали дежурните противопожарни и спасителни екипи в Шуменско през изминалото денонощие. Ликвидирани са пожари в комин на жилище на ул.“ Ружа Тенева- Северина“ в Шумен и в отпадъци на ул.“ Акация“ в града. Приет е и сигнал за горяща къща на ул.“ Христо Ботев“ в Шумен, но след пристигане на

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Адвокатска клетва от 1933 г., полагана при встъпване в длъжност, бе сред архивните документи, които членовете на Адвокатската колегия в Ямбол прелистиха в днешния празничен Ден на българската адвокатура. Откритите досиета от началото на миналия век ще бъдат предадени на Държавен архив – Ямбол, съобщи председателят колегията Атласка Данкова.

„Обещавам се и се кълна в името на Всемогъщия и Всезнающия Бог да изпълнявам съвестно длъжностите си като адвокат, да се показвам достоен за необходимите за професията доверие и уважение чрез моето поведение при нейното упражнение и извън него и да не нарушавам уважението към съдилищата и властите, като помня, че за всичко това ще бъда длъжен да давам отчет през закона и пред Бога и Страшния негов съд. Заклех се.” Това гласи клетвата, полагана от новоприети членове на Адвокатска колегия – Ямбол, открита в до

Таксиметровите шофьори от четирите фирми в Ловеч излязоха на протест. Те преминаваха през града в колона и с надути клаксони в продължение на час. Недоволството на таксиметровите водачи е породено от поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Тройно по-скъпи са застраховките. Това ще доведе до увеличение на цените за клиентите“, каза Стоян Колев, който до момента е плащал 260 лева за застраховка, а сега ще му струва над 700.

Протестиращите посочиха, че недоволството е насочено към цялата държава. В Ловеч тарифата на таксиметровите услуги е фиксирана, независимо от изминалото разстояние. Водачите на таксита обаче са заканиха, че ако не им намалят цените на застраховките, ще взимат от клиентите толкова, колкото покаже апаратът.

„Това увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ е напъ

Тя представи някои предложения за законодателни промени на Съюза на българските журналисти. „Основните положения са за защита на журналистическия труд чрез колективно договаряне и членство в синдикат“, посочи Тодорова. Друго предложение е свързано с държавно финансиране на медиите, осъществявано чрез фонд „Защита на медийната среда“. Предложение за промени СБЖ има още по отношение на Наказателния кодекс – за защита на журналисти от вербални, физически и други посегателства. 

Насърчаването на колективното договаряне, включително и в медиите, е европейска практика, каза още председателят на Управителния съвет на СБЖ.

„Живеем в сложни времена, сложна политическа обстановка. Когато времената са сложни, хората се ориентират към инвестиция в най-важните неща, които са заплашени по някакъв начин. Смятам, че между тези важни неща непременно трябва да подчертаем върховенството на правото, независимостта на медиите, възможностите за граждански контрол върху властта“, отбеляза проф. Нели Огнянова от Комисията за журналистическа етика.

Тя посочи, че не всяко слово е защитено, като това е регламентирано в различни правни системи. Така е според практиката на Европейския съд за правата на човека, обясни проф. Огнянова.

„Европейският съд за правата на човека напомня в пет дела, че журналистите имат отговорности. Тези отговорности трябва да бъдат спазвани. Така че правна защита има само отговорната журналистика. Журналистиката, която съобразява етични стандарти“, коментира тя.

По думите на проф. Огнянова Комисията за журналистическа етика многократно се е занимавала със стандарти и се е произнасяла по отношения между водещи, журналисти и участници, гости политици в едно студио. „Основното, което може да се извлече като стандарт от решенията на комисията, е принципът за критична дистанция. Да, гостите в студиото имат свобода на изразяване, но те не могат да говорят безкритично радвайки се на свободата да говорят каквото си пожелаят без оглед на съответствието с фактите“, каза тя. Според нея идеята за критична дистанция се отнася и към критиците на властта. 

„В България действа медиен закон, който навършва 26 години. Има експанзия на регулацията действително“, отбеляза проф. Нели Огнянова. Допълни, че идва нова парадигма. 

Според нея дефицитите, по които държавите трябва да работят, са очертани в регламента за свободата на медиите на Европейския съюз. Проф. Огнянова отбеляза, че 8 ноември е бил срокът, в който държавите членки е трябвало да приложат една от разпоредбите от регламента - да създадат рамкови условия за достъп до качествена журналистика.

„Защитата на права, защитата в случая на дадена свобода, защитата на демокрацията е усилие на всекидневна база. Нещо, за което ние трябва постоянно да повтаряме най-вече на младите, за които много неща са дадености. С огромния опит и експертиза, който притежават представителите на обществените медии, с компетентността на академичната общност, разбира се и най-вече с енергията на младите последователи, на тези, които ние се опитваме да обучаваме, съм сигурен, че тази тема ще бъде постоянно поставяна на дневен ред. Тя ще бъде постоянно под светлините на прожекторите“, посочи Росен Стоянов от департамент „Медии и комуникация“ в Нов български университет (НБУ)

Според него работещата гилдия е онова, което ще даде отпор. Нужно е на различни нива да не цензурираме, но да не даваме трибуна на езика на омразата, допълни той.

Според Господин Йовчев – главен оперативен директор в „Би Ти Ви медия груп“, е необходима държавна политика в областта на защита на свободата на словото. „България е една от малкото държави-членки на ЕС, която не е изпълнила нито една от препоръките, включени в препоръката на Европейската комисия за гарантирането на защитата, сигурността и овластяването на журналистите и другите медийни специалисти в Европейския съюз. И това е само една симптоматика“, обясни той.

По думите му защитата на журналистиката и свободата на словото се превръщат в акцент на правото на Европейския съюз. „Смятам, че ние всички дължим на всички достойни журналисти в България да повдигаме тези въпроси системно така, че да има ясни резултати от нашите дискусии, а не просто да остават на полето на говоренето или академичността. И двете са важни, но практическите резултати са тези, които всъщност трябва да се стремим да постигнем, за да се промени средата“, добави той.

Къдринка Къдринова, която е член на Съвета за електронни медии (СЕМ), обясни, че според нея държавното или публичното финансиране е инструмент, който не е използван достатъчно. Активна трябва да бъде българската държава, разбира се, в използването му, смята тя.

Модератор на панела беше изпълняващата длъжността председател на СЕМ д-р Симона Велева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Местен фокус
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.